PROFILAKTYKA w naszym gabinecie  to szereg zabiegów pozwalających uniknąć lub opóźnić powstawanie próchnicy zębów i chorób dziąseł. Zdrowie zębów oraz prawidłowa higiena jamy ustnej są podstawą dla wszelkich zabiegów z zakresu stomatologii estetycznej, protetyki, implantologii, czy też leczenia paradontozy.

W ramach profilaktyki stomatologicznej naszym pacjentom oferujemy:

  • wizyty higienizacyjne wraz z instruktażem szczotkowania zębów i indywidualnym doborem dodatkowych przyborów do utrzymywania higieny jamy ustnej
  • usuwanie kamienia nazębnego (scaling)
  • usuwanie osadu – piaskowanie
  • lakierowanie zębów
  • lakowanie

 

Scaling czyli usuwanie złogów kamienia nazębnego za pomocą scalera ultradźwiękowego lub ręcznie za pomocą kiret. Jeżeli kamienia nazębnego jest dużo i znajduje się poddziąsłowo zabieg salingu na wykonywany kilka razy zanim dojdzie dostatecznego leczenia stomatologicznego, ponieważ kamień nagromadzony głęboko pod dziąsłem musi być usunięty wieloetapowo.   Przy dużych złogach nazębnych lub na życzenie pacjenta podawane jest znieczulenie. . Zabieg zakończony jest wygładzaniem powierzchni zębów oraz piaskowaniem osadów. Gładkie powierzchnie zębów powinny być pokryte lakierem fluorowym, który znosi nadwrażliwość po scalingu oraz zapobiegający próchnicy korzeni zębów Zabieg ten należy przeprowadzać systematycznie, w zależności od stopnia odkładania się osadów nazębnych oraz od stanu dziąseł i przyzębia. Jest podstawą profilaktyki chorób dziąseł, zwłaszcza tzw. „paradontoz”.

Piaskowanie  to zabieg polegający na usunięciu osadu z zębów, który pacjent nie jest w stanie usunąć poprzez szczotkowanie i nitkowanie zębów. Specjalna piaskarka wyrzuca pod bezpiecznym ciśnieniem drobiny piasku z wodą, które oczyszczają powierzchnię zębów usuwając z nich osad. Najczęściej samo piaskowanie poprzedzone jest zdjęciem kamienia nazębnego przy pomocy końcówki ultradźwiękowej (skalera). Zabieg piaskowania jest całkowicie bezbolesny i bezpieczny dla Twoich zębów. W celu pełnej ochrony Twoich zębów po piaskowaniu na zęby nakładany jest lakier fluorowy, który ma za zadanie remineralizację powierzchni szkliwa naturalnego przez co zęby będą bardziej odporne na próchnicę i przebarwienia.

Lakierowanie to zabieg polegający na pokryciu gładkich powierzchni  wszystkich zębów lakierem fluorowym.  Lakier utrzymuje się na powierzchni zębów od kilku do kilkunastu godzin. W tym czasie szkliwo wzbogaca się we fluor i staje się odporne na działanie czynników próchnico twórczych. Lakierowanie powinno być wykonane po scalingu, piaskowaniu zębów, przy nadwrażliwości zębów oraz u pacjentów leczonych aparatami stałymi w trakcie ich noszenia i po zdjęciu. Szczególnie polecany zabieg u dzieci i dorosłych z wysokim ryzykiem próchnicy. Powinien być wykonywany 2 do 4 razy w ciągu roku.

Lakowanie to zabieg polegający na pokryciu i uszczelnieniu bruzd w zdrowych zębach bocznych lakiem zawierającym fluor, który mechanicznie uniemożliwia odkładanie się w nich płytki nazębnej. Zabieg ten pozwala często na wiele lat odsunąć powstanie próchnicy w tych miejscach. Pacjenci, którzy systematycznie zgłaszają się do kontroli obecności laku wewnątrz bruzd (co 6 miesięcy), a w razie utraty preparatu poddają się zabiegowi uzupełnienia uszczelniacza unikają konieczności typowego leczenia zębów. Jest to jeden z najbardziej skutecznych zabiegów profilaktycznych. Wykonujemy go najczęściej u dzieci, chociaż po uprzednim przygotowaniu bruzd, można ten zabieg wykonać również u dorosłych.

Impregnacja (lapisowanie) zabieg mający na celu utwardzenie zmienionych próchnicowo tkanek zębów. Impregnuje się płaskie i rozległe ubytki w obrębie szkliwa zębów mlecznych. W wyniku lapisowania zęby stają się bardziej odporne na działanie czynników próchnicotwórczych, co daje czas na przyzwyczajenie najmłodszych pacjentów do podstawowych zabiegów wykonywanych w obrębie jamy ustnej. Pozwala również na zachowanie zębów z żywą miazgą do czasu fizjologicznej wymiany uzębienia

 

Menu