Powszechnie znane leczenie kanałowe, czyli endodontyczne jest jedną z najtrudniejszych i najbardziej zaawansowanych dziedzin stomatologii. W przypadku nieodwracalnego zapalenia miazgi zęba pozwala na jego uratowanie.Leczenie polega na usunięciu chorobowo zmienionej miazgi z komory i kanałów zęba oraz szczelnym wypełnieniu ich odpowiednim materiałem. Dzięki leczeniu kanałowemu możemy uratować chory ząb. Leczenie endodontyczne wymaga specjalistycznych, precyzyjnych narzędzi, olbrzymiej wiedzy, doświadczenia i dokładności od lekarza.Często wymaga pracy w powiększeniu. W naszym gabinecie wykorzystujemy lupy lub mikroskop Do oceny długości kanałów służy endometr i zdjęcie rtg wykonywane na miejscu.Po opracowaniu kanały wypełniane są ciepłą gutaperką za pomocą urządzenia Endomaster lub Endopilot. Leczenie odbywa się zwykle na 2 wizytach.
Obecnie w gabinecie mamy do dyspozycji dwa nowe urządzenia, które pozwalają na leczenie zębów o bardzo skomplikowanej budowie anatomicznej. Mikroskop pozwala zajrzeć do wnętrza zęba a nowoczesne urządzenie Endopilot ułatwia prawidłowe opracowanie i wypełnienie kanałów korzeniowych.Leczenie zębów w powiększeniu wymaga założenia koferdamu, czyli gumowej lub lateksowej izolacji na leczony ząb, co sprawia,że nie musimy używać wałeczków z ligniny a pacjent jest zabezpieczony przed zaaspirowaniem narzędzi i kontaktem z płynami używanymi do płukania kanałów. Leczenie z użyciem mikroskopu odbywa się w pozycji leżącej pacjenta. Ponieważ jest to bardzo kosztowne leczenie, zastosowanie mikroskopu jest wcześniej uzgadniane z pacjentem.
Po leczeniu kanałowym pacjent umawiany jest na rekonstrukcję korony zęba, która często z powodu zniszczenia wymaga odbudowy protetycznej.
Sukces leczenia zależy zarówno od jakości wypełnienia kanału jak i jakości odbudowy korony zęba. Cena najczęściej zależy od ilości kanałów.
Dzięki zastosowaniu endometru leczenie to można bezpiecznie przeprowadzić również u kobiet w ciąży, u których zdjęcia rtg nie są zalecane.
Leczenie jest prowadzone w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu jest zwykle bezbolesne.
Dolegliwości przy nagryzaniu, które czasami pojawiają się po wypełnieniu kanałów, mijają po kilku dniach.
Wymagana kontrola radiologiczna zalecana jest przez lekarza zwykle po 6-9 miesiącach.