Nadwrażliwość zębów: Skuteczne Porady i Domowe Metody

Jak leczyć nadwrażliwość zębów?

Czy zmagasz się z uciążliwym bólem zębów, zwłaszcza podczas wdychania zimnego powietrza czy picia chłodnych napojów? Może to świadczyć o nadwrażliwości zębów. Nie ignoruj tych dolegliwości! Czy są domowe sposoby na nadwrażliwość zębów? Kiedy warto zwrócić się do stomatologa?

Nadwrażliwość zębów: Co to znaczy?

Nadwrażliwość zębów to stan, w którym szyjki zębowe stają się odsłonięte lub warstwa szkliwa jest zbyt cienka. Wtedy mogą się pojawić nieprzyjemne odczucia, np. ból przy piciu zimnych napojów. Zdarza się, że występuje nadwrażliwość zębów na słodkie, na zimno. Może się pojawić także po wybielaniu, czy plombowaniu. 

Co na wrażliwość zębów: Domowe sposoby

Istnieją domowe sposoby, które działają na nadwrażliwość zębówJeśli ból pojawia się sporadycznie i jest niewielki, skorzystaj z poniższych metod, by zwalczyć nadwrażliwość zębów:

  • Używaj miękkiej szczoteczki. Pamiętaj jednak, że taka szczoteczka czyści słabiej, więc zęby szczotkuj dokładniej.
  • Popraw technikę szczotkowania. Pomoże Ci w tym profesjonalna higienistka, która na wizycie higienizacyjnej pokaże najlepszą, dobraną dla Ciebie, metodę czyszczenia zębów oraz dobierze pastę.
  • Unikaj kwaśnych, gazowanych napojów oraz soków,
  • Zrezygnuj z mocno wybielających past do zębów, które oprócz osadów mocno ścierają szkliwo
  • Nie szczotkuj zębów po kwaśnym jedzeniu. Najlepiej odczekaj minimum 30 minut lub wypłucz jamę ustną czystą wodą).
  • Spróbuj past na nadwrażliwość dostępnych w drogeriach

Nadwrażliwość zębów – jak leczyć 

Jeśli nadal boli, nie zwlekaj, zgłoś się do gabinetu. Stomatolog w czasie wizyty sprawdzi przyczynę nadwrażliwości zębów. Następnie zastosuje skuteczniejsze środki niż te zawarte w pastach.

Nadwrażliwość zębów może być spowodowana ubytkami próchnicowymi lub stanem zapalnym. W takim wypadku stomatolog zaproponuje skuteczne leczenie. 

Do czego prowadzi nadwrażliwość zębów?

Niestety duże ubytki przyszyjkowe mogą prowadzić również do zmian zapalnych w miazdze oraz konieczności leczenia endodontycznego (kanałowego). Dlatego nie należy bagatelizować objawów nadwrażliwości zębów i czym prędzej umówić się na wizytę stomatologiczną. 

Co na wrażliwość zębów u dziecka?

Dzieci również mogą doświadczać nadwrażliwości zębów. W przypadku najmłodszych skonsultuj się ze stomatologiem. Do tego czasu możesz także:

  • Wybierać specjalne pasty do zębów dla dzieci, dostosowane do ich wrażliwości.
  • Zachęcać do delikatnego szczotkowania zębów, unikając zbyt dużego nacisku.
  • Regularnie sprawdzać stan zębów dzieci i w razie potrzeby korzystać z żeli lub płukanek przeciwbólowych dla nich przeznaczonych.

Jak złagodzić nadwrażliwość zębów po wybielaniu?

Osoby doświadczające nadwrażliwości po zabiegach wybielania zębów mogą skorzystać z delikatnych, specjalistycznych past do zębów dedykowanych wrażliwym zębom. Ponadto unikanie spożywania zimnych lub gorących napojów bezpośrednio po zabiegu może przyczynić się do złagodzenia dolegliwości. Z czasem objawy nadwrażliwości zębów po wybielaniu miną. 

Podsumowanie

Objawy nadwrażliwości zębów bywają dotkliwe i mogą powodować duży dyskomfort. Nieleczona, może prowadzić do poważnych komplikacji. 

Jeśli mimo podejmowanych działań ból nie ustępuje, nie zwlekaj z wizytą u stomatologa. Specjalista precyzyjnie zdiagnozuje przyczynę problemu i zastosuje skuteczne środki zaradcze, dostosowane do Twoich lub Twojego dziecka potrzeb. Warto inwestować w zdrowie zębów od najmłodszych lat!

Umów wizytę +48 506 105 297

Poprzedni wpis
Implanty
Menu