Implanty

Utrata nawet pojedynczego zęba prowadzi do wielu zmian w jamie ustnej.
Zęby sąsiednie przechylają się, zęby z łuku przeciwstawnego pozbawione podparcia, wydłużają się ulegając tzw. biernemu wyrzynaniu a kość wyrostka zębodołowego pozbawiona podparcia zanika.
Po kilku latach powstają węzły urazowe, zaburzenia zgryzu. Zęby ulegają starciu co prowadzi do powstania choroby okluzyjnej lub paradontozy.

Braki zębów można uzupełnić na kilka sposobów. Stosujemy mosty i protezy. Niestety mają one swoje wady.
Proteza jest uzupełnieniem wyjmowanym, zajmującym część podniebienia, które trzeba czyścić po każdym jedzeniu. Ponieważ jest ruchoma, z czasem robi się luźna i niezbyt wygodna.
Mosty montowane są na stałe. Zajmują tyle miejsca, co utracone zęby. Są komfortowe i estetyczne, niestety wymagają oszlifowania zębów ograniczających lukę. Szlifowanie jest nieodwracalne i niszczy strukturę zęba. Czasami wymaga leczenia endodontycznego całkiem zdrowego zęba.
W takich sytuacjach ratunkiem jest implant, czyli tytanowy wszczep śródkostny zastępujący korzeń.
Zalety takiego rozwiązania są nie do przecenienia.

– implant wprowadzony zaraz po usunięciu zęba (implantacja natychmiastowa) zapobiega zanikowi kości, co doceniają pacjenci z brakami w strefie estetycznej
– zęby sąsiednie nie ulegają uszkodzeniu tak jak przy protezach i mostach
– komfort żucia jest taki jak przy zębach naturalnych
– wysoka estetyka pozwala na odtworzenie uśmiechu
– implanty są bardzo trwałe i nie wymagają innego traktowania niż zęby własne: wystarcza regularne szczotkowanie i wizyty kontrolne
– u pacjentów z protezami, również dzięki implantom można poprawić komfort noszenia protezy: można ograniczyć jej zasięg,
poprawić stabilizację i komfort żucia lub zamienić ją na uzupełnienie montowane na stałe.

Zabieg wszepienia implantu wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, jest on całkowicie bezbolesny. Implant umieszczony w kości zostaje zaszyty i uśpiony na 4-6 miesięcy.Jest to okres wgajania, czyli integracji implantu z kością. Po tym czasie następuje odsłonięcie implantu i profilowanie tkanek miękkich za pomocą śrub gojących lub uzupełnień tymczasowych montowanych na implancie. W kolejnym etapie przykręcamy łącznik i cementujemy koronę lub most.Czasami jest możliwe zrezygnowanie z etapu wgajania. Jeżeli warunki w jamie ustnej pozwalają na to, możliwe jest zamontowanie tymczasowego uzupełnienia zaraz po wszczepieniu implantu. Takie rozwiązanie stosowane jest rzadziej. W sytuacji kiedy brakuje kości na wszepienie implantu, właściwy zabieg implantacji musi być uzupełniony lub poprzedzony zabiegiem augmentacyjnym regenerującym kość lub zabiegiem podniesienia dna zatoki szczękowej. W takim przypadku leczenie wydłuża się o 6 miesięcy. Jest to czas potrzebny na wgojenie materiału kościozastępczego i przebudowę kości.
Leczenie implantoprotetyczne jest leczeniem ekonomicznym.

Poprzedni wpis
Endodoncja
Następny wpis
Nadwrażliwość zębów: Skuteczne Porady i Domowe Metody
Menu